понеделник, 4 април 2011 г.

С мръсна газ

С мръсна газ, 2011 (Drive Angry)

Режисьор: Патрик Лусиер

Сценаристи: Патрик Лусиер, Тод Фармър

В ролите: Никълъс Кейдж, Амбър Хард, Том Аткинс, Уилям Фичнер, Дейвид Морз, Били Бърк, Прюит Тейлър Винс, Криста Кембъл

Жанр: Екшън - трилър

Времетраене: 104 минути


Не знам до къде може да стигне екранната лудост на Никълъс Кейдж, но с всеки следващ филм залязващата холивудска легенда ме стъписва все повече и повече. Новата перла в короната на безумиeтo носи поетичното име „С мръсна газ” и е изцяло заснета в 3D.



Джон Милтън (Никълъс Кейдж) има сериозни сметки за оправяне. Собствената му дъщеря е убита, а внучката му отвлечена от сатаничния лидер Джона Кинг (Били Бърк). В търсене на виновника, Милтън обикаля американския Юг и попада на главозамайващата сервитьорка Пайпър (Амбър Хард), която същевременно залавя своя приятел в изневяра. Уморена от монотонния си живот и със силно желание за промяна, младата блондинка се присъединява към мистериозния отмъстител и го съпътства в опасната му мисия. Двамата имат време до следващото пълнолуние, за да спасят внучката на Милтън от жертвоприношение, а до тогава не остава много време.

Още от първите минути на лентата сме катапултирани в шеметни преследвания и безцеремонни убийства, в които крайниците на жертвите рядко остават на своите места. Историята се развива динамично до последната минута, но това не значи че в нея има какъвто и да било смисъл. Сценаристите Патрик Лусиер („Кървавият Свети Валентин”, 2009) и Тод Фармър („Джейсън X”, 2001) пускат фантазиите си на воля и резултатът е сюжет, който е някъде между комичното, трагичното и фантасмагоричното.

Липсват добре определени персонажи, които да създадат достоверни опозиции. Липсва истинска сюжетна линия, която да намери своята логична развръзка в края на филма. Липсва реален залог, който да движи действията на героите в лентата.

Това което не липсва, и съм изненадан че го казвам, е добре реализираната триизмерна картина. Лусиер, който е и режисьор на проекта, заснема цялата продукция в 3D и за разлика от филмите, в които ефектът е добавен при пост-продукцията, „С мръсна газ” поне в това отношение е убедителен.

За сметка на това всичко останало е белязано от повърхностни решения и бегли опити за смесване на жанровете. Не е ясно какво точно цели лентата. Налице са сурово насилие типично за филм на ужасите, някоя друга духовита реплика, екшън преследвания, престрелки и свръхестествени събития от дяволски произход.

През всичките 104 минути екранно време, наблюдавах случващото се със силно oзадачение и все още продължавам да се чудя защо такива филми продължават да се продуцират и то със завидни суми от близо 50 милиона долара?

В същото време, в главата ми се върти и друг не по-малко сериозен въпрос – има ли все още някой в Холивуд, който да не е изтрил номера на Никълъс Кейдж („Сезонът на вещиците”, 2011)? Последният път когато коментирах изявите на въпросния актьор оставих клавиатурата мислейки, че по-зле от това няма накъде. Е, явно съм сгрешил!

Пристигащ директно от Ада, изрусен и с празно изражение, Кейдж се превъплъщава в Джон Милтън. Вярно е, че безсмислените реплики на неговия персонаж и още по-безсмислените му действия ограничават бедния Никълъс, но актьор от неговия калибър не може да се пуска толкова лесно по течението на всички роли, които му предлагат.

Спътницата на Кейдж в адските му приключения е сравнително по-сполучлива в своята интерпретация. Красивата актриса Амбър Хард („Zombieland”, 2009) е своенравната Пайпър и присъствието й в лентата е един от малкото хубави моменти. Казах присъствието, не актьорската игра.

Приятната изненада е Уилям Фичнер („Луда нощ”, 2010), който влиза в ролята на един необикновен Счетоводител и бих казал, че неговият персонаж е най-интригуващия в историята. За съжаление му е отделено място в периферията на сюжета и влиянието му върху развитието на събитията е ограничено.

„С мръсна газ” за пореден път разочарова моите очаквания по отношение на Никълъс Кейдж и опитите му за завръщане към висококласната актьорска игра. Този филм е един от „върховете” в неговото пътуване към дъното. Ако продължава в същия дух, подобно на друга интересна личност (за съжаление останала незабелязана от световната аудитория), може да се сдобие с група във Facebook – „Да помогнем на Никълъс Кейдж да спре да участва в каквито и да било филми”.



Ако ви хареса този филм, гледайте: “Безпощадно”, 2010 (“Faster”)


 
Next:  MovieMind се оттегля в кратка творческа пауза. До скоро!

Няма коментари:

Публикуване на коментар